top of page

עבירות מין

משרדנו מתמחה בין היתר בייצוג נאשמים אשר הוגש כנגדם כתב אישום בעבירות מין או בקשה להארכת מעצר וכמובן ייעוץ לפני חקירה.

 

עבירות מין מטבע הדברים מבוצעות פעמים רבות במקומות מסתור והעדים היחידים לאירוע הם הקורבנות. על כן המשטרה בשנים האחרונות השקיעה מאמצים רבים בפיתוח צוות מומחים למיצוי ד.נ.א ובכך לקשור נאשמים לאירועים פלילים בתחום עבריינות המין. בנוסף חלק מהמקרים נעשים בתוך המשפחה ולכך יש משמעות הן מבחינת דיני הראיות והן מבחינת נושאים נוספים הנוגעים לאופן הענישה וכן לאפשרות שחרור מוקדם מהמאסר.

 

משרדנו פועל אל מול מומחים וגורמים שונים ובין היתר פסיכאטרים על מנת לייצר תמונה של המתלוננת לפני חקירתה בבית משפט וכן אל מול ממצאים של ד.נ.א, משרדנו פועל מייד עת היוודע מעצר של החשוד תוך כדי מתן ייעוץ בנוגע לגרסה במשטרה.

 

 

הגדרת עבירות מין

עבירות מין מעוגנות תחת סימן ה' לפרק י פגיעות בגוף בחוק העונשין.

עבירות אלו נוגעות למעשים מינים שנועדו לביזוי או לסיפוק מיני.

עבירות המין מתחלקות לשלושה חלקים עיקריים.

א.מעשה מגונה

ב.בעילה

ג. מעשה סדום

 

חשוב להבהיר, כי ברור לכל שעסקינן אך ורק בעבירות שנעשו ללא הסכמה או שהסכמה הושגה במרמה או שגיל הקורבן הוא כזה שאין משמעות להסמכתו לקיים מגע מיני והדברים יובהרו בהמשך.

 

 

מעשה מגונה

מעשה מגונה הינה עבירה אשר מעוגנת בסעיף 384 לחוק עונשין והיא מתחילה במעשה מגונה בפומבי שאין דרישה למגע בין הקורבן לבין נפגע העבירה. לדוגמא, אדם שמתפשט ברבים.

יש את המעשה המגונה בפני היחיד ששם יש את היסוד של העדר הסכמה וגם כאן אין דרישה למגע. כגון נפנוף באיבר המין כלפי אדם אחר ברשות היחיד וכיו"ב.

 

יש מעשה מגונה שהינו מעשה מגונה עם מגע כל עוד המעשה עצמו נעשה בהעדר הסכמה ולשם סיפוק או ביזוי מיני. לדוגמא, ללטף עמיתה לעבודה בניגוד להסכמתה באזור האחוריים,בטן או חזה.

מעשה מגונה יכול גם לכלול הפשטת הקורבן, נגיעה באזורים אינטיימים והכול בהעדר הסכמה.

בנוסף, במידה ויש הסכמה אך גיל הקורבן הינו מתחת ל14 שנים אזי מדובר בעבירה של מעשה מגונה בנסיבות של אינוס.

שימוש באלימות מהווה נסיבה מחמירה וכן ביצוע עבירות אלו כנגד קטינים וכן לבני משפחה מהווה נסיבה מחמירה.

 

 

בעילה

בעילה הינה החדרת חפץ או איבר המין זכרי אל איבר המין של האישה. אין זה משנה אם זה אצבע או איבר מין. עת הוחדר חפץ עסקינן בעבירת אינוס.

עבירת האינוס קובעת כי מי שבעל נערה מתחת לגיל 14 גם אם זה בהסכמתה אזיי עסקינן בעבירת אינוס מוגמרת. גם קיום מגע מיני תוך מרמה או תוך ניצול מצב של שכרות או חוסר מתן הסכמה מהווה עבירת אינוס.

כמובן שבעילה של אישה בניגוד להסכמתה מהווה עבירה.

בעילה אסורה בהסכמה מהווה מצב בו אדם בועל נערה שגילה בין 14-16 בהסכמתה ואז עסקינן בעבירה שהעונש המקסימלי בגינה הינו 5 שנים בניגוד לעבירות האינוס שהעונש המקסימלי הינו בין 16 -20 שנה.

 

 

מעשה סדום

מעשה סדום הינו החדרת חפץ או איבר מין לפי הטבעת של הקורבן או לתוך פיו. בניגוד לבעילה כאן העבירה מתייחסת הן לזכרים בעוד בעילה מתייחסת אך ורק לנשים.

כל הנסיבות המחמירות המתייחסות לאינוס חלות גם בעבירות סדום, הן לגבי גיל הקורבן, סוג העבירות,שימוש באלימות וכיו"ב.

 

 

ראיית הד.נ.א

כפי שציינתי בפתח דברי, ראיית הד.נ.א הפכה להיות הראייה המרכזית להרשעת נאשמים בעבירות מין שונות וזאת במקרים בהם אין היכרות מוקדמת בין הקורבן למבצע העבירה.

כיום, מתלוננות עוברות בדיקה לגילוי זרע או רוק על גבי גופם או בתוך הנרתיק מייד לאחר הגעת המידע למשטרה ואף לפני גביית תלונה.

הבדיקות נערכות על ידי רופאים בבית החולים ובמידת האפשר על ידי רופאים אשר תחום ממוחיותם הינו רפואה משפטית (פתולוגים)

את המוצגים מוסרים לבדיקת מעבדה אשר ממצה חלקים מד.נ.א. לאחר מכן, עובר סטריפ הד.נ.א (המכונה אללים) בדיקה סטטיסטית על ידי מומחה ולאחר מכן מתקבל תוצאה הקובעת מה הסיכויי שהד.נ.א שהופק יהיה של החשוד. בדרך כלל מדובר במקרים של אחד למאות מיליונים. ראיית הד.נ.א אינה יכולה לקבוע בוודאות כי הממצא שייך לאדם מסוים באופן ודאי כגון ט.א, אך היא יכולה לקבוע כי יש רק עוד חמישה אנשים על כדור הארץ שיכול להיות שיש להם את אותם אללים (סטריפ של הד.נ.א) וזאת רק במקרים שאין אח או אחות תאומים.

 

חשוב מאוד לערוך בדיקות  של מומחים בעניין זה, וזאת לאור העובדה כי נכון להיום ניתן להרשיע על סמך ראיית ד.נ.א יחידה ובמיוחד ומדובר בד.נ.א שהופק מנוזל זרע.

 

 

ראיות חיזוק נוספות

ראיות חיזוק נוספות בתיקים של עבירות מין הינן מצבה הנפשי של המתלוננת. במקרים רבים, העבירות מבוצעות בחדרי חדרים, על כן אין עדים נוספים לעצם ביצוע העבירה. על כן בית המשפט העליון קבע כי בחלק מהמקרים ניתן להרשיע על סמך עדותה היחידה של המתלוננת. במידה וקיים חיזוק מצד מצבה הנפשי הקשה של המתלוננת לאחר ביצוע העבירה או בסמוך לכך, יש לזה משמעות נכבדת לאפשרות ההרשעה.

 

צרו קשר בכל עת גם בשעות הקטנות של הלילה 054-2801449 ובכך תבטיחו לעצמכם חליפה משפטית ראויה

זמין 24 שעות ביממה | 054-2801449 |schoat@gmail.com | פקס: 077-4703357

bottom of page