top of page

תעודת יושר ומחיקת רישום פלילי

כמעט ולא קיים מקום עבודה אשר מבקש לראות תעודת יושר לפני שהוא מחליט לשכור אדם לעבודה. 

יכול ונחקרתם בעבר ולא הוגש נגדכם כתב אישום, אולי בכלל סגרו את התיק אך זה עדין מופיע ברישום הגיליון הפלילי. גם אם הורשעתם בעבר, אין משמעות הדבר שאתם חייבים לשאת עימכם את כתם הדין הפלילי "כאות קין" לכל החיים. משרדנו פועל אל מול גורמי המשטרה, הפרקליטות, יועץ המשפטי לממשלה והנשיא על מנת למחוק רישומים, לשנות עילות סגירה ולהביא לכך שתהיה לכם תעודת יושר ביד.

 

 

מהי תעודת יושר?

על פי הוראות חוק תקנות השבים, מחוייבת המשטרה לערוך רישום מסודר של תיקים בהם נחקרו אנשים, סגירת תיקים אלו ,הרשעות קודמות, חנינות, עונשי מאסר, קנסות וכיו"ב. גיליון רישום פלילי זה, מכונה תעודת יושר והכול במידה וגיליון הרישום נקי מרישום פלילי.

 

 

אלו רישומים מופיעים בגיליון?

בגיליון מופיעים רישומים של תיקים. השאלה שצריך לברר היא מה הסטטוס של התיק. בראש ובראשונה יש לדעת כי הגיליון מחולק לשלושה חלקים עיקרים. 

א.הרשעות קודמות.

ב. תיקי מב"ד (תיקים פתוחים)

ג. תיקים סגורים

כל עת שאדם נחקר במשטרה תחת אזהרה נפתח בגיליון הרישום הפלילי שלו תיק פתוח עם מספר פ.א (פתיחת אירוע) ,תאריך ביצוע העבירה וכן סמל העבירה לפי חוק העונשין.

משלב זה ואילך כל מה שקורה עם התיק הוא זה שקובע היכן התיק יופיע בתוך הגיליון עצמו או אם הוא ימחק מגיליון הרישום הפלילי.

לדוגמא, אם התיק נסגר הוא יעבור לחלק של התיקים הסגורים, אם התיק נשאר פתוח הוא ישאר בתיקי מב"ד, אם התיק מסתיים בהרשעה בבית משפט, אז הוא יעבור לחלק של הרשעות קודמות.

 

להלן המקרים בהם התיק ימחק מהגיליון הרישום הפלילי:

א.תיק החקירה יסגר בעילה של העדר אשמה.

ב.יוגש כתב אישום ובית המשפט יורה על זיכויו של הנאשם.

ג.נשיא המדינה יורה על חנינה בכל הנוגע למחיקת רישום פלילי.

ד. תחלוף תקופת ההתיישנות והמחיקה.

 

על כן, תפקידו של העורך הדין הפלילי לנסות ולהביא לכך שהתיק יסגר מחוסר אשמה או לפעול לשינוי עילת סגירת התיק לחוסר אשמה.

 

 

למי יש סמכות לראות את גיליון הרישום הפלילי שלנו או לבקש אותו?

מספר מועט מאוד של גופים יש להם סמכות לראות את גיליון הרישום הפלילי, משטרה, בתי משפט, מוסדות שונים של מטעם הממשלה ,צבא וכיו"ב.

כל אדם אחר אשר פונה אל המאגרים וצופה בגיליון הרישום הפלילי בניגוד לסמכות , עובר עבירה פלילית עם סנקציה עונשית בצידה.

בפועל מעסיקים מבקשים מאלו שפונים אליהם ללכת ולהביא את גיליון הרישום הפלילי מהמשטרה. דבר אשר מוביל לכך שהמעסיקים נחשפים לגיליון מבלי שלכאורה הם עוברים על החוק. 

בית המשפט העליון פסק בעניין זה בתיק דיין נ' מפעל הפיס כי צריכה להיות הלימה בין הבקשה עצמה לקבל הגיליון ולברר את עברו הפלילי של מבקש העבודה לבין סוג העבודה עצמה.

לדוגמא,:במידה ויש אדם אשר רוצה להתמנות למאבטח או לעסוק במקצוע הדורש עבודה עם כסף מזומן, אז יש משמעות לראות אם יש לו עבר פלילי בעבירות גניבה, נשק וכיו"ב.

אבל מהצד השני, אין צורך לבקש או לדעת על רישום פלילי קודם או תעודת יושר למי שמבקשת להתקבל לעבודה בתור רקדנית, מהנדסת תוכנה, מוכרת בחנות. 

 

 

האם יש אפשרות למחוק תיקים סגורים?

התשובה היא כן. יש שתי דרכים עיקריות. הראשונה היא לשנות את עילת הסגירה של תיק מעילה של העדר עניין לציבור או עילה של חוסר ראיות לעילה של העדר אשמה. במקרה בו תיק נסגר בעילה של העדר אשמה הוא נמחק מהגיליון. כמובן שיש צורך לצלם את חומר החקירה בתיק הסגור, לאתר את התיק, להגיש בקשה תואמת ואולי אף להגיש ערר בעניין זה.

האפשרות השנייה הינה להגיש בקשה למטה הארצי למחוק את התיק מסיבות כאלה ואחרות. התיק ימחק במידה ולא נפתחו תיקים חדשים, עבר זמן רב מיום ביצוע העבירה לכאורה ונסיבות אישיות.

 

 

האם יש אפשרות למחוק הרשעות קודמות?

התשובה היא לא, אבל אפשר להגיש בקשה מיוחדת לנשיא המדינה ולבקש לפי חוק הרישום הפלילי ותקנות השבים לחון ולקצר את תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה.

בכל מקרה לכל עבירה בה הורשעתם יש תקופת התיישנות ותקופת מחיקה. במידה ולא ביצעתם עבירות נוספות לאחר תקופה מסויימת (שנים רבות) ההרשעות יתיישנו בעצם ולאחר מכן תחל תקופת מחיקה (גם של שנים רבות) אשר בסופה תמחק ההרשעה.

יש לציין, כי הנוסחה לחישוב מורכבת הן מתקופת המאסר שהושתה ומסוג העבירה.

בקשת החנינה לנשיא הינה בעצם בקשה לקצר את תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה של כל עבירה.

 

כפי שניתן לראות, כל הנושא של תעודת יושר הינו נושא מורכב, מיוחד שכולל בתוכו חוקים, הלכות של בית המשפט העליון ונושאים שונים. חשוב בנושא זה לפנות לעורך דין מקצועי אשר יוכל להדריך אותכם בסבך המשפטי.

 

 

צרו קשר בכל עת גם בשעות הקטנות של הלילה 0542801449 ובכך תבטיחו לעצמכם חליפה משפטית ראויה

תעודת יושר

זמין 24 שעות ביממה | 054-2801449 |schoat@gmail.com | פקס: 077-4703357

bottom of page