top of page

עבירות רכוש

עבירות רכוש הינן עבירות שמבוצעות כלפי רכושו של הציבור או כלפי רכושו הפרטי של אדם. עבירות אלו, נמצאות בחזית סדר העדיפויות של משטרת ישראל , רשויות התביעה ומערכת בתי המשפט. משרדנו מתמחה בייצגו חשודים בביצוע עבירות רכוש וכן בייצוג נאשמים שהוגש כנגדם כתב אישום.

 

ישנה חשיבות רבה לשכור עורך דין אשר מתמחה בתחום זה לאור העובדה כי עבירות רכוש חריגות מבחינת אפשרות מעצר אל מול עבירות אחרות וכן ישנן נושאים משפטיים יחודיים אשר נוגעים אך ורק לעבירות רכוש.

 

 

מהי עבירת רכוש?

עבירת רכוש מוגדרת תחת פרק י"א לחוק העונשין אשר שמו הינו "פגיעות ברכוש".

עבירות רכוש מתחלקות לפי חומרתן. בתחילה יש החזקת רכוש חשוד כגנוב אשר העונש המקסימלי הינו חצי שנה. לאחר מכן, יש את עבירת הגניבה אשר עונשה המקסימלי הינו שלוש שנים אך בנסיבות מחמירות יכול להגיע גם עד 20 שנה כגון בעבירת שוד. עבירת רכוש חמורה נוספת הינה עבירת התפרצות לבית מגורים אשר העונש המקסימלי בצידה הינו 7 שנות מאסר.

בנוסף, חלק נכבד מחוק העונשין מתייחס במישרין לעבירות רכוש שנעשות ברכב . כגון סחר בחלקי רכב גנובים, גניבת רכב, פריצה לרכב, פגיעה במזיד ברכב וכיו"ב.

 

 

עילת מעצר בעבירות רכוש

בשנות התשעים חוקק חוק המעצרים החדש אשר החליף את החסר שהיה בחוק בכל הנוגע לעילות מעצר. חוק המעצרים קבע עילות מעצר סטטוטריות (הכוונה שרשומות בחוק עצמו) כגון עבירות המתה, שיבוש מהלכי משפט, עבירות אלימות במשפחה וכיו"ב.

מנגד המחוקק בכוונה הוציא את עבירות הרכוש מתוך רשימת עילות המעצר ובית המשפט העליון פירש זאת בכך שבמידה ומדובר בעבירת רכוש פשוטה אין בגינה עילת מעצר.

 

פס"ד המפורסם בעניין אשר מסדיר את שאלת עילת המעצר בעבירות רכוש, נקרא "רוסלן פרנקל". 

פרנקל וחבורתו יצאו באישון לילה לאחר תכנון מוקדם לגנוב רכבי יוקרה מאחת מסוכניות הרכב. הם הצליחו לשכפל מפתחות, לנטרל אזעקות וערכו תכנון מוקדם של האירוע העברייני. הסנגורים טענו, כי אין עילת מעצר לאור העובדה כי מדובר בעבירות רכוש וזאת לאור הוראות סעיף 21ב לחוק סדר דין פלילי סמכויות אכיפה מעצרים וכן לאור החלטות בית המשפט העליון.

בית המשפט העליון דחה את הטענה וקבע, כי אומנם אין עילת מעצר בעבירות רכוש,אך במידה ומדובר בעבריין שחוזר ומבצע עבירות ופוגע ברכוש הציבור או במידה ומדובר בעבירת רכוש מתוחכמת עם תכנון מוקדם אזיי יש עילת מעצר וניתן להורות על מעצר.

על כן, באופן עקרוני אין עילת מעצר בעבירות רכוש אך במידה ומדובר במי שיש לו עבר או בעבירה מתוחכמת בית המשפט יכול להורות על מעצר.

 

 

החזקת רכוש חשוד כגנוב

אחת העבירות הנפוצות שאזרחים רבים שאינם עוסקים בפשע נחקרים בגינה ואף פעמים שונות עומדים לדין הינה החזקת רכוש כגנוב.

עבירה זו מוגדרת בסעיף 413 לחוק העונשין ושמה החזקת נכס חשוד.

לדוגמא, אם אני הולך בשוק ורואה דוכן ובו נמכרים מוצרים שונים ובין היתר אופניים חשמליות שעל פניו נראות יקרות , אך הן נמכרות בסכום זעום כגון 200 ש"ח. אם אני רוכש את האופניים, האם אני מבצע עבירה?

אז התשובה היא כן, כל מקום שעולה בליבו של אדם חשד או שהיה צריך לעלות בליבו חשד כי מדובר ברכוש חשוד כגנוב, אסור לו להחזיק אותו. במקרה של האופניים זה עולה בברור שמדובר ברכוש ששווה אלפי שקלים, ועל כן קנייה של אותו רכוש ב200 ש"ח מהווה עבירה.

 

עם זאת, על המדינה להראות על פי הנסיבות שאכן עסקינן בידיעה פוזיטיבית של המחזיק שהוא מחזיק רכוש גנוב.

אתן דוגמא הפוכה, נצא מנקודת הנחה שבאותו דוכן מוכרים אופנים רגילות שמחירן האמיתי הוא 400 ש"ח ואותו אדם מהדוגמא הקודמת קונה אותם ב200 ש"ח שזה מחיר סביר והוא לא יכול לדעת שהם גנובות לפי סממן אחר. אז גם אם האופניים נגנבו שעה קודם על ידי בעלי הדוכן והוצאו למכירה, עדין הרוכש שלנו לא ביצע עבירה כי האדם הסביר לא יכל לדעת או לשער שהן גנובות.

חשוב לזכור, לא רק המחיר הוא זה שמעלה חשד, אלא גם דברים אחרים יכולים לעלות חשד. לדוגמא קניית טלפון שיש בו עדין רשימת אנשי קשר פעילה או שהוא ננעל עקב הקלדת סיסמא שגויה מספר פעמים וכיו"ב.

 

 

חזקה תכופה

פעמים רבות בית המשפט ירשיע אדם בעבירת התפרצות או לרכב או לדירה וזאת מבלי שהוצגה לו ראייה לכך שהוא ביצע את העבירה, אלא רק על סמך חזקה אשר מכונה "חזקה תכופה".

אם כן מהי חזקה תכופה. במילים פשוטות, אם החשוד נתפס עם רכוש שמזוהה באופן וודאי כרכוש שנגנב מדירה או רכב שהתרפצו אליו בזמן הקרוב לתפיסתו, אזיי במקרה כזה הוא יורשע גם בעבירת ההתפרצות וגם בעבירת הגניבה.

הוראה זו הינה יציר הפסיקה, הכוונה שבית המשפט העליון קבע זאת באמצעות הלכה. ניתן לסתור חזקה זו על ידי מסירת גרסה עובדתית חלופית כגון רכשתי זאת מפלוני אלמוני וכיו"ב או לחילופין לנתק את הקשר המיידי בין החפץ לזמן ההתפרצות והכול בהתאם לנסיבות.

 

 

צרו קשר בכל עת גם בשעות הקטנות של הלילה 054-2801449 ובכך תבטיחו לעצמכם חליפה משפטית ראויה

זמין 24 שעות ביממה | 054-2801449 |schoat@gmail.com | פקס: 077-4703357

bottom of page